« Geri Dön

Trabzon Limanı
Trabzon limanı, esas kuzeye doğru çizilen uzunlukları 1 mil olan iki hayali çizgi arasındaki deniz bölgesi üzerine kurulmuştur. Bu çizgilerin ilki, batı daki Hacıbesir nehrinden başlar, ikincisi ise doğu daki Hopis burnundan başlar. Bu çizgileri birleştiren üçüncü bir hat ise liman bölgesini belirtmektedir. Liman iki ayrı bölüme ayrılmaktadır.

İç liman dalgakıranın içinde kalan ve küçük dalgakıranın köşesinde bulunan bölgelerden ibarettir. Dış liman ise açık deniz ile iç limanı ayıran bölgeden oluşmaktadır.

Tesisler yedi rıhtımdan ibarettir, ve bu limanların senelik toplam 2,000 gemilik kapasitesi vardır. Ayrıca konteynır terminali ve serbest bölge mevcuttur. Kargo işlemleri günde iki vardiya ile 17 saat hizmet verir, ve kılavuzluk hizmetleri tüm sene boyunca günde 24 saat verilir. Günümüzde liman trafiğinin büyük bölümü Avrupa ve Ortadoğu arasında giden genel kargo, konteynır nakli, ve kuru hacim mallardan ibarettir. Genişleme ve gelişme açısından hem hizmet verilen piyasalar hem de nakil edilen kargo bazında fırsatlar vardır. Sürekli olarak üç vardiya bazında çalışıldığı zaman liman senede toplam 3.8 milyon ton kapasitede çalışabilir.

Depolama
Trabzon serbest bölgesi güvenli ve kullanışlı depolama tesisleri ile toplam 11.000metre kare birinci sınıf kapalı iki deposu ve 20.000metre kare açık alan ile hizmet vermektedir.

Özel depolama tesisleri 200metre kare özel depolarda sunmaktadır.

Ticaret Merkezi
Trabzon serbest bölgesinin altyapısı uluslar arası standartlardadır. Ticaret merkezi serbest bölgenin içindeki binasında hizmet vermektedir. 1.500 metre karelik ofis alanı, tüm çağdaş ticaret donanımı ile hizmet vermektedir. Bu olanakların kapsamında otopark, telefon, teleks, internet ve faks hizmetlerinden yararlanmak mümkündür.

Ticaret merkezi aynı zamanda liman ofisleri, serbest bölge gümrük ve polis birliklerinden yararlanabilir. Bunlardan dolayı serbest bölge ve limanlar içinde ticaret yapmak için ideal konumdadır, ve iletişim ve yönetim için tüm altyapıyı içermektedir.

50 metre kareden itibaren çok sayıda birimi alma kapasitesine sahiptir.

Toptan/ Büyük Hacim Teslimatlar
Büyük hacim teslimatlar için liman tesisinde iki adet Dumbar Capple Vinç (saatte 120 ton) ve 3 adet Dumbar Capple vinç (saatte 70 ton) mevcuttur.

Konteynırlar
Yükleme ve boşaltma batı rıhtımında yapılmaktadır. Uzunluğu 400 metredir ve bir 25 tonluk vinç mevcuttur. Taşınabilir ekipmanlar arasında bir adet 25 tonluk vinç, 40 tonluk Beloti çatalı kaldırıcı, ve iki adet 35 tonluk Transtaine birimi vardır. İşlem kapasitesi 12 saatlik vardiyada 60 konteynırdır.

İstatistik Bilgiler
• Gemi Kapasitesi: senede 2,000
• Maksimum Gemi Büyüklüğü: 10,5metre Draft
• Kılavuzluk servisi: Günde 24 saat (3 vardiya halinde)
• Acentelik: Liman Yönetim Kurulu
• Demir atma: Ücretsiz demir atma dış limanda mümkündür
• Yakıt ikmali: Tanker ile yakıt ikmali yapılabilir
• Elektrik: İstek üzerine rıhtımlarda mevcuttur.

  « Geri Dön
hakkımızda | hizmetler | trabzon hakkında | iletişim | ana sayfa | türkçe
© Copyright 2007 Transbas Trabzon Serbest Bölge İşleticisi A.Ş. Tüm hakları saklıdır.Designed by: OrBiT